# B72232B0131K001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72232B0131K001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72232b0131k001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72232b0131k001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/80/2670801-495-77324-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 11000 pF @ 1 kHz
- **Current:** 25 kA
- **Energy:** 210J
- **Maximum AC Volts:** 130 V
- **Maximum DC Volts:** 170 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 225.5 V
- **Varistor Voltage (Min):** 184.5 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 205 V