# B72230M0751M401
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72230M0751M401
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72230m0751m401
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72230m0751m401#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 500 pF @ 1 kHz
- **Current:** 25 kA
- **Energy:** 1025J
- **Features:** Thermally Protected
- **Maximum AC Volts:** 750 V
- **Maximum DC Volts:** 970 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 1.32 kV
- **Varistor Voltage (Min):** 1.08 kV
- **Varistor Voltage (Typ):** 1.2 kV