# B72230M0321M401
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72230M0321M401
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72230m0321m401
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72230m0321m401#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1600 pF @ 1 kHz
- **Current:** 25 kA
- **Energy:** 445J
- **Features:** Thermally Protected
- **Maximum AC Volts:** 320 V
- **Maximum DC Volts:** 420 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 561 V
- **Varistor Voltage (Min):** 459 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 510 V