# B72230M0151M401
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72230M0151M401
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72230m0151m401
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72230m0151m401#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 3250 pF @ 1 kHz
- **Current:** 25 kA
- **Energy:** 215J
- **Features:** Thermally Protected
- **Maximum AC Volts:** 150 V
- **Maximum DC Volts:** 200 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 270 V
- **Varistor Voltage (Min):** 228 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 240 V