# B72225S4231K101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72225S4231K101
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72225s4231k101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72225s4231k101#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/71/42/2671420-495-75394-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2250 pF @ 1 kHz
- **Current:** 20 kA
- **Energy:** 315J
- **Maximum AC Volts:** 230 V
- **Maximum DC Volts:** 300 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 396 V
- **Varistor Voltage (Min):** 324 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 360 V