# B72225M0321M201
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72225M0321M201
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72225m0321m201
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72225m0321m201#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1090 pF @ 1 kHz
- **Current:** 20 kA
- **Energy:** 445J
- **Maximum AC Volts:** 320 V
- **Maximum DC Volts:** 420 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 561 V
- **Varistor Voltage (Min):** 459 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 510 V