# B72225M0151M301
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72225M0151M301
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72225m0151m301
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72225m0151m301#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2370 pF @ 1 kHz
- **Current:** 20 kA
- **Energy:** 215J
- **Maximum AC Volts:** 150 V
- **Maximum DC Volts:** 200 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 264 V
- **Varistor Voltage (Min):** 216 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 240 V