# B72220U2551K502
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72220U2551K502
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72220u2551k502
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72220u2551k502#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 410 pF @ 1 kHz
- **Current:** 10 kA
- **Energy:** 360J
- **Maximum AC Volts:** 550 V
- **Maximum DC Volts:** 745 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 1.001 kV
- **Varistor Voltage (Min):** 819 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 910 V