# B72220U2511K501
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72220U2511K501
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72220u2511k501
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72220u2511k501#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/72/22/2672222-495-77212-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 460 pF @ 1 kHz
- **Current:** 10 kA
- **Energy:** 325J
- **Maximum AC Volts:** 510 V
- **Maximum DC Volts:** 670 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 902 V
- **Varistor Voltage (Min):** 738 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 820 V