# B72220T2681K105
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72220T2681K105
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72220t2681k105
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72220t2681k105#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/72/00/2672004-495-7247-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 340 pF @ 1 kHz
- **Current:** 10 kA
- **Energy:** 440J
- **Features:** Thermally Protected
- **Maximum AC Volts:** 680 V
- **Maximum DC Volts:** 895 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 1.21 kV
- **Varistor Voltage (Min):** 990 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 1.1 kV