# B72220T2131K105
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72220T2131K105
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72220t2131k105
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72220t2131k105#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/72/00/2672004-495-7247-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1850 pF @ 1 kHz
- **Current:** 10 kA
- **Energy:** 100J
- **Features:** Thermally Protected
- **Maximum AC Volts:** 130 V
- **Maximum DC Volts:** 170 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 225.5 V
- **Varistor Voltage (Min):** 184.5 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 205 V