# B72220S3231K101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72220S3231K101
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72220s3231k101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72220s3231k101#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/76/2670769-495-1417-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12 kA
- **Energy:** 220J
- **Maximum AC Volts:** 230 V
- **Maximum DC Volts:** 300 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 396 V
- **Varistor Voltage (Min):** 324 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 360 V