# B72220S0950K101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72220S0950K101
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72220s0950k101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72220s0950k101#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/66/495-6600-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/76/2670769-495-1417-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2500 pF @ 1 kHz
- **Current:** 6.5 kA
- **Energy:** 50J
- **Maximum AC Volts:** 95 V
- **Maximum DC Volts:** 125 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 165 V
- **Varistor Voltage (Min):** 135 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 150 V