Part Number: B72220S0461K101 Manufacturer: TDK Electronics Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/b72220s0461k101 RFQ URL: https://distyparts.com/product/b72220s0461k101#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/66/495-6600-1-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/76/2670769-495-1417-ND.jpg Summary: B72220S0461K101 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by TDK Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: B72220S0461K101 is a tvs - varistors, movs from TDK Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 660 pF @ 1 kHz Current: 8 kA Energy: 195J Maximum AC Volts: 460 V Maximum DC Volts: 615 V Mounting Type: Through Hole Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA) Varistor Voltage (Max): 825 V Varistor Voltage (Min): 675 V Varistor Voltage (Typ): 750 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tdk-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/b72220s0461k101