# B72220P3321K501
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72220P3321K501
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72220p3321k501
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72220p3321k501#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1000 pF @ 1 kHz
- **Current:** 12 kA
- **Energy:** 330J
- **Maximum AC Volts:** 320 V
- **Maximum DC Volts:** 420 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 561 V
- **Varistor Voltage (Min):** 459 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 510 V