# B72210S1170K102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72210S1170K102
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72210s1170k102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72210s1170k102#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/59/495-5961-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 4400 pF @ 1 kHz
- **Current:** 500 A
- **Energy:** 2.5J
- **Maximum AC Volts:** 17 V
- **Maximum DC Volts:** 20 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 29.7 V
- **Varistor Voltage (Min):** 24.3 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 27 V