# B72207U2321K502
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72207U2321K502
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72207u2321k502
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72207u2321k502#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.75 kA
- **Energy:** 32J
- **Maximum AC Volts:** 320 V
- **Maximum DC Volts:** 420 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 561 V
- **Varistor Voltage (Min):** 459 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 510 V