# B72207U2151K501
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72207U2151K501
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72207u2151k501
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72207u2151k501#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/72/14/2672148-495-77201-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 210 pF @ 1 kHz
- **Current:** 1.75 kA
- **Energy:** 15J
- **Maximum AC Volts:** 150 V
- **Maximum DC Volts:** 200 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 264 V
- **Varistor Voltage (Min):** 216 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 240 V