# B72205S0131K101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B72205S0131K101
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b72205s0131k101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b72205s0131k101#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/66/495-6600-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/71/03/2671036-495-3769-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 135 pF @ 1 kHz
- **Current:** 400 A
- **Energy:** 4.2J
- **Maximum AC Volts:** 130 V
- **Maximum DC Volts:** 170 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 225.5 V
- **Varistor Voltage (Min):** 184.5 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 205 V