# B7025M12B-BSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B7025M12B-BSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b7025m12b-bsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b7025m12b-bsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/82/8507828-1570-1038-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 7.8 CFM (0.218m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 35.0dB(A)
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 69mm L x 66mm H
- **Static Pressure:** 0.300 in H2O (74.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.121 lb (54.88 g)
- **Width:** 25.00mm