# B66408G0500X187
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66408G0500X187
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66408g0500x187
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66408g0500x187#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EV
- **Effective Area (Ae) mm²:** 74
- **Effective Length (le) mm:** 59
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 4370
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.504" (12.80mm)
- **Initial Permeability (µi):** 2200
- **Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Material:** N87
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 73
- **Supplier Device Package:** EV 25 x 13 x 13
- **Width:** 0.500" (12.70mm)