# B66397Q0250K195
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66397Q0250K195
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66397q0250k195
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66397q0250k195#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ETD
- **Effective Area (Ae) mm²:** 368
- **Effective Length (le) mm:** 139
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 51200
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Distributed Gapped
- **Height:** 0.870" (22.10mm)
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Length:** 2.354" (59.80mm)
- **Material:** N95
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 368
- **Supplier Device Package:** ETD 59 x 31 x 22
- **Tolerance:** ±10%
- **Width:** 0.870" (22.10mm)