# B66371Q0400K195
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66371Q0400K195
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66371q0400k195
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66371q0400k195#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Effective Area (Ae) mm²:** 683
- **Effective Length (le) mm:** 149
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 102000
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 1.307" (33.20mm)
- **Inductance Factor (Al):** 400 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2200
- **Length:** 2.776" (70.50mm)
- **Material:** N95
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 676
- **Supplier Device Package:** E 70 x 33 x 32
- **Tolerance:** ±10%
- **Width:** 1.260" (32.00mm)