# B66367Q0100K187
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66367Q0100K187
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66367q0100k187
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66367q0100k187#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ETD
- **Effective Area (Ae) mm²:** 211
- **Effective Length (le) mm:** 114
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 24100
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Distributed Gapped
- **Height:** 0.657" (16.70mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Length:** 1.909" (48.50mm)
- **Material:** N87
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 209
- **Supplier Device Package:** ETD 49 x 25 x 16
- **Tolerance:** ±10%
- **Width:** 0.980" (24.90mm)