# B66363G2000X127
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66363G2000X127
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66363g2000x127
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66363g2000x127#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/85/11088564-495-5470-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ETD
- **Effective Area (Ae) mm²:** 125
- **Effective Length (le) mm:** 92.2
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 11500
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Initial Permeability (µi):** 2000
- **Length:** 1.531" (38.90mm)
- **Material:** N27
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 123
- **Supplier Device Package:** ETD 39 x 20 x 13
- **Width:** 0.504" (12.80mm)