# B66344Q0100K187
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66344Q0100K187
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66344q0100k187
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66344q0100k187#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Effective Area (Ae) mm²:** 420
- **Effective Length (le) mm:** 124
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 52100
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Distributed Gapped
- **Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Length:** 2.165" (55.00mm)
- **Material:** N87
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 420
- **Supplier Device Package:** E 55 x 28 x 25
- **Tolerance:** ±10%
- **Width:** 1.094" (27.80mm)