# B66344G2500X127
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66344G2500X127
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66344g2500x127
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66344g2500x127#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/09/29/11092913-495-5445-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 1.094" (27.80mm)
- **Length:** 2.165" (55.00mm)
- **Material:** N27
- **Supplier Device Package:** E 55 x 28 x 25
- **Width:** 0.984" (25.00mm)