# B66307G0240X187
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66307G0240X187
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66307g0240x187
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66307g0240x187#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Effective Area (Ae) mm²:** 20.1
- **Effective Length (le) mm:** 37.6
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 756
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.323" (8.20mm)
- **Initial Permeability (µi):** 2200
- **Length:** 0.630" (16.00mm)
- **Material:** N87
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 19.4
- **Supplier Device Package:** E 16 x 8 x 5
- **Width:** 0.185" (4.70mm)