# B66307G0000X130
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66307G0000X130
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66307g0000x130
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66307g0000x130#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/86/11088692-495-5412-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.323" (8.20mm)
- **Length:** 0.630" (16.00mm)
- **Material:** N30
- **Supplier Device Package:** E 16 x 8 x 5
- **Width:** 0.185" (4.70mm)