# B66300G0000X138
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66300G0000X138
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66300g0000x138
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66300g0000x138#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/87/11088702-495-5404-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.114" (2.90mm)
- **Length:** 0.248" (6.30mm)
- **Material:** T38
- **Supplier Device Package:** E 6 x 3
- **Width:** 0.079" (2.00mm)