# B66281P0000X197
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66281P0000X197
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66281p0000x197
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66281p0000x197#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ELP
- **Effective Area (Ae) mm²:** 14.5
- **Effective Length (le) mm:** 16.7
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 242
- **Effective Permeability (µe):** 1190
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Length:** 0.551" (14.00mm)
- **Material:** N97
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 13.9
- **Tolerance:** ±25%
- **Width:** 0.197" (5.00mm)