# B66281G0000X197
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B66281G0000X197
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b66281g0000x197
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b66281g0000x197#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/84/11088436-495-5386-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ELP
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Length:** 0.551" (14.00mm)
- **Material:** N97
- **Supplier Device Package:** ELP 14 x 3.5 x 5
- **Width:** 0.197" (5.00mm)