# B65981Q0250K097
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65981Q0250K097
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65981q0250k097
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65981q0250k097#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PQ
- **Effective Area (Ae) mm²:** 332
- **Effective Length (le) mm:** 113
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 37630
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Distributed Gapped
- **Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Length:** 1.969" (50.00mm)
- **Material:** N97
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 314
- **Supplier Device Package:** PQ 50 x 50
- **Tolerance:** ±10%
- **Width:** 1.260" (32.00mm)