# B65887E0250A041
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65887E0250A041
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65887e0250a041
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65887e0250a041#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/94/11089419-495-5333-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 200
- **Effective Length (le) mm:** 70
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 14000
- **Effective Permeability (µe):** 70
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.594" (15.10mm)
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2800
- **Length:** 1.661" (42.20mm)
- **Material:** N41
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 170
- **Supplier Device Package:** RM 14
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.748" (19.00mm)