# B65881Q0150K097
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65881Q0150K097
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65881q0150k097
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65881q0150k097#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PQ
- **Effective Area (Ae) mm²:** 171
- **Effective Length (le) mm:** 79.7
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 13650
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Distributed Gapped
- **Height:** 0.685" (17.40mm)
- **Inductance Factor (Al):** 150 nH
- **Length:** 1.382" (35.10mm)
- **Material:** N97
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 161
- **Supplier Device Package:** PQ 35 x 35
- **Tolerance:** ±10%
- **Width:** 1.024" (26.00mm)