# B65879Q0150K095
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65879Q0150K095
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65879q0150k095
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65879q0150k095#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PQ
- **Effective Area (Ae) mm²:** 153.8
- **Effective Length (le) mm:** 67.8
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 10440
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Distributed Gapped
- **Height:** 0.597" (15.17mm)
- **Inductance Factor (Al):** 150 nH
- **Initial Permeability (µi):** 3000
- **Length:** 1.260" (32.00mm)
- **Material:** N95
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 127.5
- **Supplier Device Package:** PQ 32 x 30
- **Tolerance:** ±10%
- **Width:** 0.866" (22.00mm)