# B65857A0400E038
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65857A0400E038
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65857a0400e038
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65857a0400e038#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EPX
- **Effective Area (Ae) mm²:** 17.2
- **Effective Length (le) mm:** 15.7
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 270
- **Effective Permeability (µe):** 291
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.148" (3.75mm)
- **Inductance Factor (Al):** 400 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2300
- **Length:** 0.370" (9.40mm)
- **Material:** T38
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 13.9
- **Supplier Device Package:** EPX 7 x 9
- **Tolerance:** ±7%
- **Width:** 0.354" (9.00mm)