# B65855A0025A038
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65855A0025A038
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65855a0025a038
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65855a0025a038#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EP
- **Effective Area (Ae) mm²:** 3.09
- **Effective Length (le) mm:** 9.73
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 30
- **Effective Permeability (µe):** 63
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.112" (2.85mm)
- **Inductance Factor (Al):** 25 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2300
- **Length:** 0.242" (6.15mm)
- **Material:** T38
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 2.3
- **Supplier Device Package:** EP 5
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.154" (3.90mm)