# B65843A0160B087
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65843A0160B087
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65843a0160b087
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65843a0160b087#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EP
- **Effective Area (Ae) mm²:** 19.5
- **Effective Length (le) mm:** 24.2
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 472
- **Effective Permeability (µe):** 158
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 160 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2200
- **Length:** 0.504" (12.80mm)
- **Material:** N87
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 14.9
- **Supplier Device Package:** EP 13
- **Tolerance:** ±4%
- **Width:** 0.354" (9.00mm)