# B65843A0100A065
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65843A0100A065
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65843a0100a065
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65843a0100a065#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EP
- **Effective Area (Ae) mm²:** 19.5
- **Effective Length (le) mm:** 24.2
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 472
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Initial Permeability (µi):** 5200
- **Length:** 0.504" (12.80mm)
- **Material:** T65
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 14.9
- **Supplier Device Package:** EP 13
- **Width:** 0.354" (9.00mm)