# B65841A0250E038
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65841A0250E038
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65841a0250e038
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65841a0250e038#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EP
- **Effective Area (Ae) mm²:** 11.3
- **Effective Length (le) mm:** 19.2
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 217
- **Effective Permeability (µe):** 338
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.205" (5.20mm)
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2300
- **Length:** 0.465" (11.80mm)
- **Material:** T38
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 8.5
- **Supplier Device Package:** EP 10
- **Tolerance:** ±7%
- **Width:** 0.309" (7.85mm)