# B65839A0100A045
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65839A0100A045
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65839a0100a045
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65839a0100a045#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EP
- **Effective Area (Ae) mm²:** 10.3
- **Effective Length (le) mm:** 15.7
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 162
- **Effective Permeability (µe):** 121
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.148" (3.75mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Initial Permeability (µi):** 3800
- **Length:** 0.370" (9.40mm)
- **Material:** N45
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 8.5
- **Supplier Device Package:** EP 7
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.256" (6.50mm)