# B65819P0000R049
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65819P0000R049
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65819p0000r049
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65819p0000r049#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 45.3
- **Effective Length (le) mm:** 23.5
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 1060
- **Effective Permeability (µe):** 990
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.193" (4.90mm)
- **Inductance Factor (Al):** 2.4 µH
- **Initial Permeability (µi):** 1500
- **Length:** 0.799" (20.30mm)
- **Material:** N49
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 39.6
- **Supplier Device Package:** RM 7 LP
- **Tolerance:** -20%, +30%