# B65819J0250J041
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65819J0250J041
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65819j0250j041
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65819j0250j041#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 43
- **Effective Length (le) mm:** 30.4
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 1310
- **Effective Permeability (µe):** 141
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.265" (6.75mm)
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2800
- **Length:** 0.799" (20.30mm)
- **Material:** N41
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 39
- **Supplier Device Package:** RM 7
- **Tolerance:** ±5%