# B65813N0400A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65813N0400A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65813n0400a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65813n0400a048#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/92/11089266-495-5282-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 83
- **Effective Length (le) mm:** 42
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 3490
- **Effective Permeability (µe):** 161
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.368" (9.35mm)
- **Inductance Factor (Al):** 400 nH
- **Length:** 1.122" (28.50mm)
- **Material:** N48
- **Supplier Device Package:** RM 10
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.531" (13.50mm)