# B65813J0250A041
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65813J0250A041
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65813j0250a041
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65813j0250a041#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/96/11089671-495-5276-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 98
- **Effective Length (le) mm:** 44
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 4310
- **Effective Permeability (µe):** 89
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.368" (9.35mm)
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2800
- **Length:** 1.122" (28.50mm)
- **Material:** N41
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 90
- **Supplier Device Package:** RM 10
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.531" (13.50mm)