# B65805N0063A033
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65805N0063A033
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65805n0063a033
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65805n0063a033#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/76/495-76947-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 20.8
- **Effective Length (le) mm:** 20.8
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 433
- **Effective Permeability (µe):** 50.2
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.207" (5.25mm)
- **Inductance Factor (Al):** 63 nH
- **Initial Permeability (µi):** 750
- **Length:** 0.575" (14.60mm)
- **Material:** M33
- **Supplier Device Package:** RM 5
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.268" (6.80mm)