# B65803N0100A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65803N0100A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65803n0100a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65803n0100a048#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 11
- **Effective Length (le) mm:** 21
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 231
- **Effective Permeability (µe):** 152
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.207" (5.25mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Length:** 0.433" (11.00mm)
- **Material:** N48
- **Supplier Device Package:** RM 4
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.181" (4.60mm)