# B65803A0016A001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65803A0016A001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65803a0016a001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65803a0016a001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 11
- **Effective Length (le) mm:** 21
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 231
- **Effective Permeability (µe):** 24.2
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.207" (5.25mm)
- **Inductance Factor (Al):** 16 nH
- **Initial Permeability (µi):** 80
- **Length:** 0.433" (11.00mm)
- **Material:** K1
- **Supplier Device Package:** RM 4
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.181" (4.60mm)