# B65701T0630A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65701T0630A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65701t0630a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65701t0630a048#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/91/11089115-495-5183-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 1.200" (30.50mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 136
- **Effective Length (le) mm:** 45
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 6120
- **Effective Permeability (µe):** 166
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.374" (9.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 630 nH
- **Material:** N48
- **Supplier Device Package:** P 30 x 19
- **Tolerance:** ±3%